Looduses treenimise eelised
Treenimine looduses pakub mitmeid eeliseid, mida siseruumides harjutamine ei suuda pakkuda. Ebatasane maastik ja looduslikud takistused aitavad arendada nii kehalist vastupidavust kui ka koordinatsiooni, muutes treeningud mitmekesisemaks ja huvitavamaks.
Vastupidavuse suurendamine looduslikus keskkonnas
Looduses treenides puutume kokku erinevate pinnavormidega, nagu künkad, metsarajad ja liivased teed. Selline mitmekesine maastik paneb südame-veresoonkonna süsteemi proovile, kuna keha peab pidevalt kohanema muutuva tempoga ja erinevate nõlvadega. Näiteks jooksmine või kõndimine mäkketõusul suurendab südame löögisagedust ning tugevdab jala lihaseid efektiivsemalt kui siledal pinnal liikumine.
Lisaks sellele aitab treenimine värskes õhus parandada hapniku omastamist ja kopsumahtu, mis omakorda toetab üldist vastupidavust ja energiat. Erinevad temperatuurid ja ilmastikutingimused pakuvad kehale lisa väljakutseid ning tugevdavad immuunsüsteemi.
Koordinatsiooni ja tasakaalu arendamine
Ebatasasel pinnal liikumine sunnib keha kasutama stabiliseerivaid lihaseid, mida siledal maapinnal treenides sageli ei aktiveerita. Metsarajad, juurikad, kivised pinnad ja mudased lõigud nõuavad suuremat tähelepanu ning parandavad seeläbi koordinatsiooni ja tasakaalu. See on eriti kasulik eakatele, kellel tasakaalu hoidmine võib olla probleemiks, kuid ka sportlastele, kes vajavad täpsust ja reaktsiooni kiirust.
Looduslikud takistused, nagu langenud puud, ojade ületamine või ebatasased pinnad, muudavad treeningu dünaamilisemaks ja stimuleerivad erinevaid lihasgruppe. Kui inimene peab hüppama, astuma kõrgemale või hoidma tasakaalu, aktiveeritakse süvalihased, mis aitavad vältida vigastusi ja parandada keha üldist stabiilsust.
Psühholoogilised eelised
Lisaks füüsilistele kasudele on looduses treenimisel ka positiivne mõju vaimsele tervisele. Roheluses liikumine vähendab stressi, parandab meeleolu ja aitab keskenduda. Looduslik keskkond pakub vaheldust tavapärasele jõusaalitreeningule ning aitab hoida motivatsiooni kõrgel.
Kokkuvõte
Ebatasane maastik ja looduslikud takistused muudavad treeningu mitmekesisemaks ja efektiivsemaks, parandades nii kehalist vastupidavust kui ka koordinatsiooni. Looduses treenimine aktiveerib rohkem lihaseid, tugevdab südame-veresoonkonna süsteemi ja toetab vaimset heaolu. Seega tasub aeg-ajalt jätta spordisaal kõrvale ja minna loodusesse. Hiiumaa on väliste spordialade jaoks hea koht. Saare peal saab joosta, ujuda, rattaga sõita või talvel suusatada. Kärdla staadionil on hea harjutada kergejõustiku elemente. Võta ühendust Hiiumaa Spordikeskusega ning saa teada, mis põnevaid spordialasid veel Hiiumaal teha saab.